Naša ambulancia

Vyšetrenie zraku

Okuliare a kontaktné šošovky

Ako sa starať o okuliare
                   

 
 Naša ambulancia

Naša ambulancia je vybavená modernou japonskou technológiou. Zaoberáme sa hlavne monokulárnym a binokulárnym vyšetrením zrakovej ostrosti. Na stanovenie binokulárnej rovnováhy a diagnostiku heterofórií používame polarizačné testy.
Vyšetrenie u nás trvá minimálne 30 minút, aby mal optometrista dostatok času na stanovenie optimálnej korekcie. Predpis správnej korekcie je základom pre pohodlné a bezproblémové používanie okuliarov resp. kontaktných šošoviek.
Každému klientovi meriame vnútroočný tlak. Každý klient je v prípade potreby (hypertenzia, diabetes, znížená zraková ostrosť, syndróm suchého oka atď.) vyšetrený očným lekárom. Náš očný lekár je zároveň akreditovaným špecialistom aj pre detskú oftalmológiu.


 
 Najčastejšie dôvody Vašej návštevy u nás

 • Nevidím dobre do diaľky /napr. pri šoférovaní nevidím dobre na dopravné značky, nevidím na televízor/
 • Nevidím dobre ani do diaľky ani do blízka.
 • Nikdy som nenosil okuliare, som starší ako 40 rokov a v poslednej dobe si pri čítaní textu musím oddialiť ruky ďalej od očí. Drobný text už neprečítam. Pociťujem únavu, tlak v očiach príp. bolesti hlavy.
 • Som staršia ako 40 rokov, naposledy som bola vyšetrená pred 3 rokmi a optometrista mi doporučil nosiť okuliare na čítanie. Už ani s nimi neprečítam drobný text.
 • Vidím dobre, ale často ma bolieva hlava, hlavne po práci vyžadujúcej vyššie zrakové zaťaženie - šoférovanie, práca s počítačom.
 • Mám menej ako 40 rokov, nikdy som nenosil okuliare a v poslednej dobe mám problémy pri čítaní, písmenká sa mi rozmazávajú.
 • Pociťujem únavu, tlak v očiach príp. bolesti hlavy. Nosím okuliare, chcela by som slnečné okuliare s dioptrickými sklami.
 • Nosím okuliare, pri športovaní mi zavadzajú.
 • Potreboval by som špeciálne okuliare na šoférovanie.
 • Potreboval by som okuliare so sklami, ktoré stmavnú na slnku a v miestnosti sú číre.
 • Mám okuliare na diaľku a okuliare na čítanie. Chcem iba jedny okuliare, s ktorými by som videla na všetky vzdialenosti.
 • Pracujem v kancelárii. Pri práci s počítačom mi moje okuliare nevyhovujú. Chcem okuliare, s ktorými budem vidieť na monitor, formuláre, klávesnicu, aj na kolegu, ktorý sedí oproti mne. 
 • Pri šoférovaní používam okuliare na diaľku. Ak chcem čítať napr. z autoatlasu, musím si založiť druhé okuliare alebo text oddialiť od očí. Chcem okuliare s takými sklami, aby som mohol pohodlne šoférovať aj čítať z mapy. Nevidím dobre do diaľky.
 • Nosím okuliare. V noci pri šoférovaní, poľovačke a pod. s nimi nevidím tak dobre ako cez deň.

 
 Vyšetrenie zraku


Náš optometrista Vám najskôr vyšetrí zrak a predpíše optimálnu korekciu Vašej zrakovej vady. Potom spolu s Vami vyberie najvhodnejší typ okuliarových, alebo kontaktných šošoviek.
V očnej optike Vám vyhotovíme okuliare aj na počkanie, alebo v optometrickom pracovisku vás naučíme kontaktné šošovky aplikovať. Ponúkame všetky kontaktné šošovky dostupné na trhu a široký výber slušivých moderných rámov.


 
 Čo je optometria a kto je optometrista

Optometria je podľa zákona č. 578/2004 Z.z. špecializovaný odbor v zdravotníctve, ktorý sa venuje presnému stanoveniu refrakčnej vady oka, predpisu korekčnej pomôcky a aplikácii kontakných šošoviek.
Optometrista je vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorý počas štúdia absolvoval skúšky z geometrickej optiky, fyzikálnej optiky, monokulárnej a binokulárnej korekcie, korekcie heterofórií, anatómie oka, fyziológie videnia, očného lekárstva, kontaktológie a ďalších medicínskych a fyzikálnych predmetov. Má štátnu záverečnú skúšku zo stanovenia a vyšetrenia refrakcie, očného lekárstva a kontaktológie.


 
 Ako zhotovujeme okuliare

Navštívte Očnú optiku Zrakového centra, kde predložte lekársky predpis, alebo Vás vyšetríme v našom optometrickom pracovisku.
V našej očnej optike Vám ponúkame všetky typy okuliarových skiel dostupných na trhu a info zo sveta modernej optiky. Radi s Vami vyberieme ten najvhodnejší rám a okuliarové šošovky/sklá, ktoré budú vyhovovať Vašim požiadavkám a želaniam.
Podľa individuálnych parametrov Vašej tváre okuliarové šošovky/sklá zabrúsime a osadíme do rámu. Okuliare vyhotovujeme na počkanie, do 2 dní, alebo v prípade špeciálnych okuliarových šošoviek do troch týždňov.
Ponúkame široký výber okuliarových rámov, kvalitných slnečných okuliarov a doplnkového sortimentu (púzdra, lupy, retiazky, roztoky na čistenie okuliarových šošoviek/skiel, roztoky zabraňujúce roseniu okuliarových šošoviek/skiel ...


 
 Aplikácia kontaktných šošoviek

Ak zvažujete nosenie kontaktných šošoviek, po vyšetrení zraku Vám náš optometrista vyšetrí oči na štrbinovej lampe. Dohodnete sa, aký typ kontaktných šošoviek by Vám vyhovoval. Potom nasleduje samotná aplikácia. Optometrista Vás naučí vložiť kontaktné šošovky do očí. Potom skontroluje centráciu a pohyb vložených kontaktných šošoviek na štrbinovej lampe Skontroluje Vašu zrakovú ostrosť s nasadenými šošovkami.
Naučí Vás šošovky vybrať z oka. Pokiaľ šošovky spĺňajú všetky parametre a cítite sa s nimi pohodlne, objednáme Vám ich. Optometrista Vám podrobne vysvetlí všetko potrebné týkajúce sa starostlivosti o kontaktné šošovky a o režime nosenia. Zároveň Vás poučí o možných problémoch súvisiacich s nosením kontaktných šošoviek.
Každý nositeľ kontaktných šošoviek k nám pravidelne chodí na kontrolné vyšetrenie stavu jeho očí.


 
 Informácie: Ako sa starať o okuliare

 • Doporučujeme Vám: okuliare pravidelne čistiť použitím špeciálneho roztoku na okuliarové šošovky a následne pretrieť mikrovláknovou utierkou.
 • Nedoporučujeme Vám:
 • Nikdy okuliare nenasadzujte ani nedávajte dole jednou rukou.
 • Nepokladajte okuliare sklami dole - zabránite tak poškrabaniu povrchu okuliarových šošoviek.
 • Nenechávajte okuliare na prístrojovej doske auta - hrozí poškodenie antireflexnej vrstvy okuliarových šošoviek, alebo vypadnutie okuliarovej šošovky z plastového rámu. Vložte ich do puzdra a do tieňa.
 • Okuliare prenášajte vždy v puzdre.


 
 Prečo nekupovať „trhovky“

Supermarkety a niektoré obchody predávajú trhové dioptrické okuliare. Výrobcovia uvádzajú, že sú to okuliare na "jedno použitie". Sú vhodné ako náhradné okuliare určené na krátkodobú činnosť - ak si svoje okuliare zabudnete doma alebo ich stratíte.
Okuliarové  sklá   osadené  v  hotových   okuliaroch   často  vykazujú  nepresnosti v optickej mohutnosti/veľkosť dioptrií/. Hotové okuliare nezohľadňujú vzdialenosť zreníc, čo je veľmi potrebné pre kvalitné videnie. Nezohľadňujú ani astigmatické vady, ani to, že pre každé oko môžete potrebovať rozličnú korekciu/rôzne dioptrické hodnoty/. Keďže sú určené na jednorázové použitie, nie je možná výmena skiel v nich osadených. Pri vyšších dioptriách spôsobujú skreslenie obrazu.
Aj keď sa Vám zdá, že s hotovými okuliarmi lepšie vidíte, vystavujete svoje oči rýchlej a zvýšenej únave, pretože nosíte okuliare, ktoré nie sú vyrobené podľa vašich individuálnych parametrov.

DISY 2009